Projeler / Elektronik Projeler / Hobi Projeler / Wireless Anten (Patch2 10 dB) El Yapımı


Yazar: Erhan Karabaş
Gönderen: lightt   Tarih: 20-11-2007 00:35
Yorumlar: (0)   Oylar:
Bu çalışmamızda panel yapıda yönlü bir anten çeşidi olan patch anten yapımına değinmeye çalışacağım. Daha önce açtığım konularda olduğu gibi anten yapımı sırasında elimizdeki malzemeleri kullanmak esas alınmıştır.Konu hakkındaki asıl kaynak http://www.qsl.net/k3tz/k3tz.html adresinde mevcuttur. Verilen sitede bahsi geçen antenin simülasyon sonuçlarına değinilmiştir. Ben ayrı bir simülasyon yapma ihtiyacı duymadım. Yine aynı sitede antenin gerçekleştirilen test sonuçları mevcuttur.

Kullanılan Malzemeler

1. 57x57 mm boyutlarında 0.25 mm kalınlığında teneke levha. Verdiğim linki incelediğinizde aslında bu parçanın pirinç bir levha olduğunu göreceksiniz, ancak pirinç bir levhaya erişim benim için problem olduğu için yerine teneke levha kullandığım. Tenekenin dez avantajları iletkenliğinin düşük olması ve anten yön değişimlerine geç cevap vermesi olarak sıralanabilir. Ancak anten kazancında belirgin bir güç kaybına neden olmamaktadır. Kullana bileceğiniz diğer malzemeler bakır levhalar, alüminyum levhalar (alüminyum lehim tutmaz özel işlem ile birleştirme gerektirir).2. Bir adet kullanılmayan CD. Çizilmiş, çok eskiden kalıp güncelliğini yitirmiş, yanmış CD ler olabir.3. Alüminyum folyo. Arkadaşlar sıradan mutfak folyoları yerine kırtasiyelerde satılan kalın folyoları kullanmanız kesinlikle önerilir. Ben 30 cm lik bir parçayı 75 YKr’a satın aldım.4. 3 mm kalınlığında 1x5 cm boyutlarında kapron (adını yanlış biliyor olabilirim). Laminat parkelerin altına döşenen bir malzeme yada yalıtım amaçlı olarak duvarlar da kullanılıyor. Boyut çok önemli değil çok az bir miktar kullanılacaktır.5. Çift taraflı bant. Her iki yüzeyi de yapışabilen bant kırtasiyelerden temin edilebilir.6. 2 adet 15 mm boyunda 3 metrik cıvata ve uygun somun. 2 adet plastik çıt-çıt göbeği (isteğe bağlı). İleride bu çıt-çıt göbeğinin ne işe yarayacağını anlatacağım için burada değinmiyorum.7. Bir adet şase montaj dişi N konektör.8. Bir ucuna RP-SMA dişi konektör diğer ucunda erkek N konektör bağlı 5 m RG 58/U kablo.

9. Çeşitli el aletleri. Cetvel, kumpas, teneke makası, maket bıçağı …

Yapım Aşamaları

Yapım aşamalarına geçmeden önce projeye ait oluşturduğum çizimi eklemek istiyorum. Çizimin PDF formatında dosyasına buradan (22.6kB A3 boyutunda) ulaşabilirsiniz.


Orijinal boyut

1. Elimizdeki CD yi çift taraflı yapışkan bantı kullanarak uygun boyuttaki alüminyum folyo ile kaplıyoruz. Böylece anten için yansıtıcımızı hazırlamış oluyoruz. Verdiğim çizimde yansıtıcı yüzey olarak 2.5 mm kalınlığında 90 mm çapında alüminyum levha kullandım. Çizimdeki boyutlar ideal boyutlardır, 2mm kalınlıktaki levhayı bulmak zor olduğu için bu CD metodunu kullandım. CD çapı 120 mm dir ve hiçbir sorun yaratmaz.

2. Teneke levhayı çizimdeki boyutlarına uygun olarak kestim ve levhanın arka kısmına çizimde görülen merkezleri işaretledim. Anten boyutları oldukça hassas olduğu için (0.5 mm hassasiyet) işaretlemeleri maket bıçağı ucu ile fazla bastırmadan yaptım.3. Alüminyum kaplı CD nin orta noktasını pergel yardımıyla buldum çizimde verdiğim merkezleri CD üzerine işaretledim.4. CD üzerinde çizimde görülen deliği açtım. Bu delikten N konektörün canlı ucu geçecek, ancak dikkat edilmesi gereken bir nokta var ki N konektörün ucu alüminyum levhaya değmemeli bu yüzden deliği N konektörün ucundan daha kalın bir uçla delmekte fayda var. Ben 3 mm lik uç kullanarak deldim ve delik etrafındaki folyoyu çok az miktarda kazıdım.5. N konektörün montajı için gerekli olan delikleri CD üzerinde konektörü şablon olarak kullanıp işaretledim ve uygun boyuttaki delikleri açtım.6. N konektör ucuna 1.5 mm çapında bir bakır tel lehimledim. Aslında N konektörün kendi çıkıntısı yeterli uzunlukta, ancak ben konektörün ucunu kesmek istemediğim için (başka yerde bir daha kullanma ihtiyacı doğabilir ve malum konektörler pahalı) ekstra bir bakır lehimledim.7. Plastik çıt-çıt ayaklarını, konektör CD ye monte edildiğinde bakır kısım CD yüzeyinden 3 mm dışarıda kalacak şekilde kısalttım. Benim için bu mesafe 5 mm idi. Konektörün ucunu kesmek isteyen arkadaşlar bu kısmı doğal olarak atlayacaklardır. Daha sonra bu plastik ayakları ve cıvataları kullanarak N konektörü CD üzerine sabitledim. Sabitleme işlemi için kullandığım cıvataların kafalarını 3 mm yüksekliği azaltmayacak şekilde taşladım (cıvataların baş yüksekliklerini 1 mm ye düşürdüm). Aşağıda detaylı resimler mevcut.8. Daha önceden hazırladığım teneke parça üzerinde 2 mm lik uç ile bir delik açtım.9. Daha sonra çift taraflı bant ve kapron kullanarak aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi aktif parçayı montaj için hazırladım ve alüminyum disk üzerine montajını yaptım.

10. Bu aşamada bakır parçayı, antenin aktif elemanına lehimledim.
11. Son olarak fazlalık bakırı ve lehimleri dikkatli bir şekilde düzgünce taşladım ve antenin yapımını bitirdim.

Sonuçlar

Evet arkadaşlar anten yapımından sonra sırada antenin çalışma verimi var. Aşağıda Network Stumbler programı ve broadcom bağlantı yardımcısı programlarının ekran görüntüleri mevcuttur.
Orijinal boyut

Antenin performansı tatmin edici düzeyde diğer patch antende olduğu gibi özellikle bina içi uygulamalarda büyük faydasının olacağına inanıyorum. Anten için önerebileceğim birkaç değişiklik var, koruma kabı olarak 10 luk CD kapları anten için koruma kabı olarak çok uygun olacaktır. Anten konu içinde belirttiğim gibi hassas ölçülere sahip bu yüzden yapımı esnasında acele edilmemesi ve mümkün olduğu kadar hassas çalışılmasında fayda var. Orijinal çalışmanın yapıldığı sitede aktif eleman ile yansıtıcı yüzey arasına konulan parçaların antenin performansını düşürdüğü ve kullanılmaması tavsiye ediliyor. Ancak ben yaptığım denemelerde gözle görülür bir fark görmedim. Bir ihtimal orada kullanılan malzeme WiFi sinyalleri bozar yapıda olabilir. Bence sağlıklı bir fiziki yapı için kullanmakta fayda var, yada en azından deneme yanılma yöntemi uygulanabilir.
Yorumlarınızı bekliyorum. Deneyen arkadaşlar resimlerini ve performans sonuçlarını eklerse çok memnun olurum.

Açtığım diğer anten konuları:


Resimleri net görmek için resimlerin üzerine sağ tıklayıp "farklı kaydet" seçeneğini işaretleyin.
Konuda bahsi geçen anten linkleri:
1. El Yapımı Wireless Anten (Cantenna)
2. El Yapımı Wireless Anten (Yagi-Uda 15-17 dB)
3. El Yapımı Wireless Anten (BiQuad 12 dB)
4. El Yapımı Wireless Anten (Patch 7.5 dB)
5. El Yapımı Wireless Anten (Patch2 10 dB)