Projeler / Elektronik Projeler / Hobi Projeler / Wireless Anten (CANTENNA) El Yapımı


Yazar: Erhan Karabaş
Gönderen: lightt   Tarih: 14-11-2007 01:31
Yorumlar: (0)   Oylar:
Üyelerin oylama ortalaması (10 dışında) : Henüz Oylanmamış   
Oylar: 0
Evet arkadaşlar başlıktan da anlaşılacağı üzere internette arama yaptığınızda sık sık karşınıza çıkan teneke anten (Pringless, Cantenna, …) projelerinden birini yapmaya kara verdim. Ve sonuçları sizlerle paylaşmam istedim. Aşağıda prensip şeması görülen anten.Kaynak: http://www.saunalahti.fi/elepal/antenna2.html

Anten yapma ihtiyacı komşumuzla ortak kullandığımız modeme sağlıklı bağlanmamamdan kaynaklandı. PCI WiFi kart (TP-LINK TL-WN651G) üzerindeki 2 dB lik standart anten ağ bağlantısı kurmakta çok zayıftı ve sık sık kopmalar meydana geliyordu. (Direkt görüş mesafesi olan yerde bu anten ve kart gerçekten çok başarılı 400 m mesafeden çok sağlıklı ağ bağlantıları yapıyordum.) Bağlantının kötü olmasında modem ile bilgisayarımın bulunduğu konumların iğrenç olması geliyor. Modem ile aramızda bir kat kot farkı ve 5 duvar bulunuyor.

Şimdi anten için kullandığım malzemelere bir göz atalım:
1- “Çizmeci TIME” marka “Waffer Master” 400 gr gofret kutusu.


2- 1 adet şase montaj dişi N konektör3- 1 adet erkek N konektör (RG58 uyumlu)


4- 5 m RG 58/U kablo
5- RPSMA dişi konektör (RG58 uyumlu)
6- 2 mm çapında bakır iletken.
7- Çeşitli el aletleri.

Öncelikle kutu boyutlarını vereyim. Kutu çapı 98 mm, derinliği 136 mm (derimlik kutu ağzından taban metaline kadar içeriden ölçülmüştür, kutunun taban yüksekliği 5 mm dir) Aslında şunu belirtmeliyim yaptığım araştırmalar sonucunda kutu çapını uygun olmadığını anladım. Fakat yaptığım hesaplamalar sonucunda. WiFi 1. kanal çalışma frekansı (2.412 GHz), kullandığım kutunun anten olarak üst kesim frekansını kıl pay sırıyordu. Hesaplamaları http://www.lincomatic.com/wireless/software.html#cantenna adresindeki “Cantenna V1.1” programını kullanarak yaptım. Ekran görüntüsü aşağıdadır.


Kendi hesaplamalarım sonucunda 98 mm lik bir kutu için ilgili değerler şöyle.
Ch 1 (2.412 GHz) için
Antenin alt kesim frekansı (TE11) : 1.793 GHz
Antenin üst kesim frekansı (TM01) : 2.341 GHz
Bakır iletken uzunluğu (Lo/4) : 31.1 mm
Bakır elektrot uzaklığı (Lg/4) : 46.53 mm
Kutu boyu (3Lg/4) : 139.59

Yapım Aşaması

İlk olarak kutu üzerinde kullandığım N konektöre uygun olacak şekilde bir delik açtım. Burada önemli olan nokta N konektörün orta noktasının elektrot uzaklığı mesafesinde olması. Unutmadan kutunun altında 5 mm lik payı ekleyip deliği öyle açtım. 5+46.5=51.5 mm


Daha sonra kutu üzerinde konektörün şase ile temasını sağlayacak bölgeleri kazıdım. Ardından N konektörün şase montaj deliklerinin yerlerini işaretledim ve uygun büyüklükte deldim. Delikler esnasında çapak bırakmamaya özen gösterdim.


Daha sonra bakır iletkeni uzun kesip N konektöre lehimledim, lehimledikten sonra konektör uç mesafesiyle birlikte uzunluk 31 mm olacak şekilde kestim.


Uygun cıvata ve somunlarla konektörü kutuya monte ettim.


Sonraki adımda kullanacağım kabloyu hazırladım. Arkadaşlar RG 58/U aslında uygun bir kablo değil kayıp oranı yüksek. Kabaca metre başına 1 dB kayıp diyebiliriz. RG 213 veya LMR 400 tipi kablolar çok daha akıllıca seçimler olacaktır. Ancak İzmir’de RG 213 kabloyu parça halde satan bir yer bulamadım. Unutmayınız ki bu tip kablolar kullanım sıklıklarının az olmasından dolayı pahalıdır.Son olarak montajı tamamladım ve kartla bağlantıyı sağladım aşağıda sonuçlar görülmektedir.

Ch 11 (2.462 GHz) aktif iken sinyal seviyesi düşük ancak sürekli bağlantı mevcut.


Ch 11 (2.462 GHz) den Ch 1 (2.412 GHz) e geçiş. Sonuç beni gerçekten şaşırttı.


Ch 1 de uzun süreli kullanım.


“TP-LINK Wireless Client Utility” programından bazı görüntüler.Evet arkadaşlar yorumlarınızı bekliyorum. Ayrıca şunları da hatırlatmak isterim:

Anten yönlü ve polarizasyonlu yapıdadır yani anteni kaynağa doğru çevirmeli ve uygun polarizasyonu bulmak için kendi ekseni etrafında en uygun sinyal seviyesini yakalayıncaya kadar çevirmelisiniz. 85 mm – 90 mm arasındaki kutu boyları 802.11 b/g aygıtlardaki tüm frekansları kapsıyor, yani bu boyutlardaki uygun kutular tüm kanallarda başarılı çalışabilir. Kutu uzunluğu minimum değerdir uzun tutmanızda fayda var.
Erhan Karabaş
Elektrik-Elektronik Yük. Müh.Resimleri net görmek için resimlerin üzerine sağ tıklayıp "farklı kaydet" seçeneğini işaretleyin.
Konuda bahsi geçen anten linkleri:
1. El Yapımı Wireless Anten (Cantenna)
2. El Yapımı Wireless Anten (Yagi-Uda 15-17 dB)
3. El Yapımı Wireless Anten (BiQuad 12 dB)
4. El Yapımı Wireless Anten (Patch 7.5 dB)
5. El Yapımı Wireless Anten (Patch2 10 dB)