Projeler / Elektronik Projeler / Hobi Projeler / IR Extender


Yazar: İsmail CAN
Gönderen: iso42   Tarih: 18-10-2007 18:32
Yorumlar: (2)   Oylar:
Bu basit cihaz, cd/dvd, müzik kutuları, tv, VCR veya diğer cihazlarını farklı odalardan kumanda etmeye yarar. Uzatan kumandanın gönderdiği kızıl ötesi (ir) sinyali extendere ulaşır. Extender sinyalleri alır ve 2-telli bir kablo ile diğeri odadaki iraruj bir led vasıtasıyla uzaktan kumandanın sinyalini cihazımıza aktararak kumanda etmemizi sağlar.

Modern tüketicinin eğlence amaçlı olarak kullandığı cihazlar, kızılötesi algılama sistemli uzaktan kumanda kullanılmaktadır. Gerçekten, cihazlar kızıl ötesi uzaktan kumanda vasıtasıyla tamamen rahat, anahtarsız olarak kontrol edebilirsiniz

Ir kumadan sisteminde, cihaz ile aynı odada olursanız uzaktan kumanda vasıtasıyla cihazı kontrol edebilirsiniz. Bununla beraber bir çok evin, ikinci bir televizyonu veya diğer bir odada bulunan müzik seti, dvd’i çaları olabilir.

Başka bir odadan elektronik cihazları kontrol eden sistem nasıl kurulur.? Cevap olarak burada tanımladığı gibi, uzaktan kontrol cihazı [ extenderi ] kullanmaktır.

Kullanımda, görülebilir bir yerde duran kızıl ötesi extender, ( örneğin, bir TV veya amfi üzerinde duran) uzaktan kumandadan sinyalleri alır.Aşşagıdaki şekilde çalışma sistemi gösterilmiştir. Kızılötesi Extender, kumandadan gelen sinyalleri kendi içinde elektrik darbelerine çevirir ve filtreli iyi bir kablo ile sinyalleri iletir. Bu kablonun diğer ucuna cihaza yakın bir yere kızıl ötesi verici bir led bağlanır. Kızılötesi Extender kumandadan gelen sinyallerin kopyasını üretir ve siz sanki diğer odada bulunan cihazla aynı yerdeymiş gibi cihazı kontrol etmenizi sağlar.