Makaleler / Elektronik / İletişim Teknolojisi / Şifreli Yayınlar


Yazar: Mehmet Can
Gönderen: Elektronik   Tarih: 19-03-2002 15:14
Yorumlar: (0)   Oylar:

        Son 13 yılda televizyon alanında gelişmeler çok çabuk oldu. İlk özel televizyon yayınına başlamasından sonra büyük bir hızla diğer televizyon kanalları da açılmaya başladı. Yeni TV’ler; mantarlar gibi aniden bitmesi sonucunda, bir kamu kuruluşu bunları denetlemeye ve açılmasına izin vermeye başladı.

       Denetlemeler sonucu yayın kuruluşu istediği gibi yayın yapamayıp; ortak bir yayın politikası izlediler. Şifreli yayınlar bu kısıtlamalar ve firmaların daha fazla para kazanmak istemeleri sonucu çıkmıştır.T.V firmaları şifreli görüntüyü yayınlaması herkesin normal yoldan izleyemeyeceği bir şekilde yapıldı. İzlemek için tek yol T.V firmalarının belli bir ücret karılığı verdiği şifre çözücü birimdir. (tabi bu eskiden di). Herkesin izleyememesiyle şifre çözücü birimin kullanılmasına izin verildi.

       T.V firmaları halkın bu cihazı alması için en son vizyon filmler, programlar ve maçlar yayınlaya başladı. Halkın çoğu bu cihazı almaya parası yetmediği için alternatifler geliştirdiler. İşte eski kod çözme teknikleri bir kaçı: televizyonun üstüne X marka bir parfüm sıkın ve ekrana yoğunlaşın. Televizyona tersten bakarak, bir gözünüzü kapatın ve konsantre olun gibi. Hemen hepsi işe yarayamacağından , sistem elektronik bir yolla veya bilgisayara kaldı.

       Gelelim bizi ilgilendiren kısmına. Peki bu işlem nasıl yapılıyor? T.V şirketleri çoğunlukla senkronizasyon bastırma yöntemi adı verilen bir sistem kullanmıştırlar.Bu sistem iki tür senkronizasyon bastırmasında oluşmaktadır. Bunlardan birincisi kapılanmış senkronizasyon ikincisi ise sinüs dalga senkronizasyon bastırma yöntemidir. Senkronizasyon yönteminden başka bir sistem olan girişim sinyali yöntemi de kullanılmaktadır.

       Kapılanmış senkronizasyon bastırmasında ;yatay ve düşey karartma ve senkronizasyon darbelerini 6 dB kadar bastırmak üzere bir darbe dizisi kullanılmaktadır.

       Normalde T.V alıcısının zamanlama darbeleri senkronizasyon darbelerine yanıt verir. Çünkü senkronizasyon darbeleri görüntü sinyalinde en yüksek düzeydedir. Bu darbeler bastırıldığı taktirde, görüntü alma devreleri rasgele görüntü bilgisine kilitlenmeye çalışır ve şifrelenmiş bir resim ortaya çıkar.

       Şifre çözme süreci için, şifrelenmiş darbelere çevrilir ve ayrı bir pilot frekansıyla iletilir. Darbeler şifre çözücü tarafında algılanır ve ya görüntüyü 6dB zayıflatmak veya senkronizasyon ve karartma darbelerini 6 dB yükseltmek için kullanılır. En sık kullanılan pilot frekansları 50,5 MHz ve 114 MHz’dir. Kullanılabilecek diğer frekanslar ise 108 MHz, 93 MHz ve 99 MHz’dir.

Sinüs dalgası sistemi, kapılanmış senkronizasyon bastırma yöntemine benzer .

       Sinüs dalgası da ses kanlında gönderilir. Şifre çözme, sinüs dalgasını ses taşıyıcısından çıkarma bu sinyali tersine çevirme ve AGC olarak görüntü sinyali yoluna uygulanır.

       Girişim yöntemi ise şöyledir. Görüntü sinyali ile FM’li bir sinyal gönderilir. Şifre çözücü girişim yapan cihazı bertaraf etmek üzere akort edilmiş bir çentik filtredir. Dalga tuzağı olarak basit bir paralel akortlu devrede kullanılabilir.