Projeler / Elektronik Projeler / Pic Projeleri / Propeller Clock


Yazar: Mehmet Can
Gönderen: Elektro   Tarih: 12-04-2002 13:38
Yorumlar: (0)   Oylar:
Elektroniği sevdiren bir saate karşıkarşıyayız. Saat deyip geçmeyin çünkü elektronik saatler 4 adet 7 segment display den oluşur yalnız bu anlatacagım saatte sadece 7 led den oluşuyor. Şimdi sizde şaşırmışsınızdır. Peki bu olay nasıl oluyor ona bir göz atalım.

İnsan gözünün hissedecegi bir görüntüyü en hızlı olarak 24usn/kare dir.Bundan dolayı daha hızlı görüntüleri algılamada gecikiyor.Buna göz yanılması diyoruz.Örnegin; evimizdeki lambanın saniyede 50 kez yanması veya aşagıdaki resim gibi....
Tasarımı Bob BLICK’e ait olan 16F84 ile yapılan ve bir DC motor üzerine konumlandırılarak, döndürüldüğünde havada dijital olarak saati yazan bir devredir. Elektronik devre beslemesini ve 360 derecelik dairenin hangi açısal değerinde saatin havada yazılacağını motordan alınan tertibata göre belirlemektedir.

Motorun elektronik tertibatı çok kolaydır. Fakat mekanik tertibatı sizi ugraştırabilir.Bu iş için bir dc motora ihtitacımız vardır.Senkranizasyon saglaması için motor 3000 rpm ile döndürülmelidir.


MOTORUN YAPIMI

Motor mekanik olarak tüm parçalarına ayrılır. Burada parçaları kaybetmemek için tüm parçaların plastik bir torba içine konması önemlidir.Motor parçalarına ayrıldıktan sonra bu motorun sargısı ve metal kılıfı üzerinde işlemler yapılacaktır.

Motorun endüvisi üzerinde bulunan ve motorun kömürlerinin temas ettiği sargılardan karşılıklı olan 2 tanesine 2 adet zil teli lehimlenir. Bu lehimleme işleminde motorun sargılarına ve dönme işlemine zarar vermemek için oldukça hassas olunmalıdır. DC besleme ile çalışan motorun sargılarından aldığımız bu iki kablo ile AC Voltajı elde etmiş oluruz.Bu voltaj değeri daha sonra devremizin beslemesinde kullanılacaktır.Daha sonra boşta duran herhangi bir sarıma bir kablo daha lehimleriz. Bu kablo ise saatimizin yazılması için PIC işlemcisini tetikleyecektir. Motorun sargılarına lehimlediğimiz bu 3 zil teli, motorumuzun çalışmasını engellememesi ve dönme anında dolaşmaması için sargılarımızın içine yapıştırırız.Sonuç olarak motorun sargılarından 2’si karşılıklı olmak üzere 3 adet zil teli almış olduk.

Bu 3 adet teli motor kılıfının dışına çıkarmak için motor kılıfımızın tepesine bir delik çılır ve bu deliğe küçük bir rulman ile bu rulmanın içine sığacak küçüklükte, 3 adet kablo içinden geçecek şekilde 3 kanal açılmış bir metal daire yerleştirilir.

Elektronik Bölümü

Mekanik kısmını hallettikten sonra elektronik kısmına geldik.Şekildeki devrede J1-1,2,3 jakları motordan gelen 3 adet kablonun devreye bağlanıldığı yerlerdir. Burada J1 Berg Connector kullanılabilir. D11-D16 diyotları motordan gelen AC voltajı devrenin çalışması için gerekli DC voltaja dönüştürme işlemini gerçekleştirirler.

Devrede kullanılan 3 adet buton saatin ayarlanması işlemin de kullanılırlar. Butonlara her basıldığında üzerinde yazan değer kadar saati arttırır. Daha sonra motor çalıştırıldığında arttırılan bu değerden çalışmaya başlar. Burada kullanılan 47uF’lık kondansatör bu ayarların
yapıldığı süre zarfında saat değerini korumak için kullanılmıştır.
Devreden görüleceği gibi sistem oldukça basittir. J1-1 bir index belirleyici olarak görev yapar. Böylelikle motor bulundugu konumu sürekli algılar..Devre şemasını ve hex dosyaları burdan saat.rar indirebilirsiniz. Pic 16F84'ü programlamak için pic komutları yazımdaki basit devreyi ve ilgili programı kullanabilirsiniz.