Projeler / Elektronik Projeler / Hobi Projeler / Kızıl Ötesi Görüş Sistemi


Yazar: Mehmet Can
Gönderen: Admin   Tarih: 07-06-2002 13:30
Yorumlar: (6)   Oylar:
KIZIL ÖTESİ GÖRÜŞ SİSTEMİ

Bu proje oyuncak arabalar için kızıl ötesi görüş sistemidir. Bu proje iki kısımdan oluşmaktadır. Birinci kısım İnfrared diyotun yaydığı belirli bir frekanstaki kızıl ötesi ışık, ikinci kısım ise herhangi bir engelden yansıyan kızıl ötesi ışığı yakalar. Araba ilk çalıştıgında ileriye doğru hareket eder. Herhangi bir engelden yansıyan kızıl ötesi ışık, devreye bağlanan motoru ters yönde dönmesi ve geriye giden arabada yön değiştirerek engeli aşmasını sağlar. Yön değiştirilmiş olan araba tekrar motoru doğru yönde ile ileriye hareket eder.

Yapımı, devre açıklaması ve fotoğrafları

Yukarıda verilen esas devre , arabanın üstene sabitleştirilen protoboarda monte edilir. Kenarlarda ir diyotları ve ortada fototransistör bulunmaktadır.İr'nin yaydığı ışıgın freakansını ayarlamak için fototransisitörlü kısımın potansiyometre pototboard da boş bir yere yerleştirilir.

Araba , ileriye doğru normal çalışır ama herhangi bir cisim üzerinde sinyali yansır ve yakalanırsa arabanın üzerindeki devre; motor kutupsallığını tersine çevirir ve araba geriye doğru çalışır. Arabanın dönmesini sağlamak için şekil 1 de gösterilen s noktasından sabitlenir. M noktası ise arabayı; ileriye giderken düzgün olarak ilerlemesini, geriye giderken de belli bir açıda döndürülmesini sağlar.

Araba aşağıdaki şekillere göre motaj edilir.Araba için gereken voltajı 2adet 3 voltluk pil ile elde edilebilir. Motor ise 3 voltla çalışmaktadır..

Karşımıza çıkacak herhangi bir engelin mesafesini devrenin birinci kısmındaki ir diyotlarını akımını ayarlayan trimpot yapmaktadır.

DEVRE HAKKINDA

VERİCİ BÖLÜM

NE 555 devre 18 Khz de çalışan astable multivibratör olarak ayarlanır.NE 555'in çıkışı olan 3 numaralı bacak IR'yi süren transistöre gider.Ir 'nin şiddetini ayarlamak için 100 Ohmluk potonsiyometre ile ayarlanır. Devre iki kısımdan meydana geldiğinden dolayı devreyi birbirinde yalıtmak için D1 diyotu ve 220uF lık kondansatör mutlaka kullanılmalıdır. Çünkü 18 Khz çalışan NE 555 voltaj hattına harmonikler oluşturur. Bu harmonikler NE 567 devresini sıçrayacağından entegremizi silyal gelmemesine ragmen kandırabilir ve sürekli çalışmasını sağlar.


Resmi görmek için tıklayınız

ALICI BÖLÜM

Fototransistörün çıkışı bir kuvvetlendirici NPN transistörle NE 567 PLL (Phase Locked Loop) entegresinin 3 nolu bacağına girer. NE 567 entegresi programlana frekansa göre giriş uçunda aynı frekans varsa 8 nolu bacağı toprak olur. Programlama frekansı entegrenin 5 ve 6 nolu uclarda R-C (30 Kohm pot, 43 K direnç ve 1 nF seramik kondansatör) elemanlarını değerleriyle merkez frekans ayarlanır (fo=1/(1,1xRxC). Devremiz bir bant geçiren filtre gibi davranır. 8 nolu bacağın çıkışı bir PNP transistörü sürer. PNP transistörü paralel baglı R ve C elemanlarıyla NPN transistörü sürer. Burda R ve C transistörünün kullanılmasının sebebi az da olsa NPN transistörünün iletimde kalma zamanını artırmaktır. Zamanlama hesabı ise 2xRxC ile hesaplanır..