Devre Şemaları / Elektronik Devre Şemaları / Hobi Devreler / Hareket Dedektörü ( Proximity Sensor )


Yazar: Mehmet Özlav
Gönderen: Admin   Tarih: 30-03-2008 16:47
Yorumlar: (0)   Oylar:
Henüz yorum yapılmamıştır.

Bu devre infrared sinyallerini kullanarak hareket dedektörü olarak kullanır.Devrede piyasada yaygın olarak bulunan Sharp GP1U52X IR modulü kullanılmıştır. Devrede gösterilen pin numaraları sadece Sharp modulu için geçerlidir. Diger moduller için lütfen datasheetlerini kontrol edin.

Devrenin yapısı oldukça basittir, 10k'lık potansiyometre ile ayarlanan 38khz lik osilator sinyali üreten 555 zamanlayıcıdan oluşmaktadır.

Alıcı olarakta Sharp GP1U52X IR modulü kullanılmaktadır. Verici modulden çıkan IR sinyali alındığı zaman çıkış aktif olarak röleyi çektirir, sinyal alınmadığı zaman ise çıkış pasif durumda tutulur. Röle kontakları aç-kapa şeklinde lamba,alarm vb... cihazların kumandasında kullanılabilir. Önünden herhangibir nesne geçmediği zaman, IR sinyalleri module yansımayacak ve bundan dolayı devre aktif olmayacaktır. Eğer modül yakınından bir nesne geçerse IR sinyalleri module yansıyacak ve devre aktif hale gelecektir.

2.2k'lık pot alıcının hassasiyetini ayarlamak içindir. Röle'nin çekmediği noktaya kadar 2.2k'lık potu ayarlayınız. Eğer rölede parazitlenme oluşuyorsa 0.47uF lık kondansatörü 1uF veya daha üstü ile değiştirin.