Devre Şemaları / Elektronik Devre Şemaları / Dijital Devreler / Programlanabilir Sayıcı


Yazar: Mehmet Özlav
Gönderen: Elektro   Tarih: 27-12-2004 17:21
Yorumlar: (0)   Oylar:
Bu programlanabilir sayici ev içi,ticari ve endustriyel uygulamalar icin kullanılışlıdır.

Ayarlanan zaman sonunda acma-kapama yapmaktadır. devrenin zaman periyodu verilen eleman değerleri kullanildiği takdirde 8sn ile 2 saat arasinda ayarlanabilmektedir.

Uygulamamizda 2 dakika sonra acma ve 2 dakika tutma zamani ayarladigimizi farzedelim. S2 ve S3 anahtarlarini sekildeki gibi ayarlariz.ilk olarak S1 anahtari kapatildiginda, C2 ve C3 kondansatorleri kucuk akim darbeleri ile sarj olur ve sayıcıları resetleyerek butun cıkıslarını sıfıra ceker. N3 kapısı lojik 1 olarak N1 ve N2 kapılarini tetikler ve 1.osilatoru iletime sokarak IC2'ye her 1sn'de bir darbe gonderir ve LED1 yanarak zamanlayicinin calistigini gosterir.

ilk 2dakika suresince, RL1 rolesi ile kontrol devresindeki N7-N8-N9 ve LED2 "off" durumundadir. 2.osilator de aynı sekilde N5 ve N6 kapılari ile tetiklenerek saymaktadir. 128 darbe sonunda (yaklasık olarak 2dakika),IC2'nin Q8 çıkışı "high" olarak 3 adet fonksiyonu gercekleştirir:

1-N3 kapısının çıkışı S2 anahtari uzerinde "low" olarak birinci osilatörü beklemeye alir.

2-N8 ve N9 kapılari enerjilenerek T1 transistoru uzerinden RL1 rolesini "açık" konumuna getirir.

3- N10 kapısının çıkışı "low" olarak bağlı olduğu N11 kapsının çıkışını "high" yapar,bu çıkış N4 kapısına bağlıdır. şimdide ikinci osilator saymaya baslayarak IC4'u tetikler.

şimdi 128 darbe sonunda,IC4'un Q8 çıkışı high olarak N7 ve N9 kapılari uzerinden T1 transistorunun enerjisini keser ve rolenin enerjisi kesilir, ayni zamanda N6,N10 ve N11 uzerinden sayıcı darbelerini durdurur. tabiiki bu sadece s4 anahtari "off" modundayken olmaktadir. S4 anahtari "cycle" modunda oldugu zaman saat darbeleri devam eder ve role 2 dakika suresinde enerjilenir-enerjisi kesilir. bu olay S4 anahtari "off" konumuna alınana kadar veya devre tekrar çalıştırılana kadar devam eder.
S2 anahtari "baslangic" zamanini secmek icin,S3 anahtari ise "tutma" zamanini secmek icin kullanilir. baslama ve tutma zamanlari 1. ve 2. osilatördeki R ve
C değerleri arttilarak 24 saate kadar çıkarilabilir.
devreye bağlanacak yüke gore röle seçilmelidir.