Projeler / Elektronik Projeler / Pic Projeleri / Uzaktan Kumandalı Ses Kontrolu TDA 8425


Yazar: Burak Koç
Gönderen: burakkoc   Tarih: 16-02-2010 04:00
Yorumlar: (2)   Oylar:
1.   Gönderen obulut   23-06-2010 05:29  

Oldukça güzel bir çalışma olmuş.Emeği geçen ve paylaşan arkadaşlarıma teşekkürler...Bir de sorum olacak.Yapılan ayarları pic hafızasında tutuyor mu?

2.   Gönderen sdhvgnsv   05-04-2012 01:03  

tşklerrGünümüzde mikroişlemci ve mikrodenetleyicilerin gelişmesi ile beraber ses kontrol ve ses işleme alanlarında da gelişmeler kaydedilmiştir. Daha önce analog olarak yapılan kontrol ve işlemler artık mikrodenetleyiciler üzerinden yapılabilmekte ve buna uygun mikrodenetleyici arabirimi olan ses işleme entegre devreleri üretilmektedir. Burada, uygulamasından bahsedeceğim TDA8425 de böyle dijital arabirime sahip bir ses işlemcisidir.

Öncelikle bu ses işlemcisinin özelliklerine bir göz atalım.

TDA8425 entegresi I2C modülü ve protokolü ile mikrodenetleyici ile haberleşmesini sağlar. Entegrenin tüm kontrolleri bu protokol üzerinden, mikrodenetleyiciye yazılan program sayesinde gerçekleştirilir. Entegremizde ayrıca iki adet stereo kanal girişi vardır. Bu girişlerden herhangi biri seçilerek çıkışa stereo olarak aktarılabilir. Her bir kanalın dört ayrı stereo modu bulunur. Pseudo stereo, spatial stereo, linear stereo ve forced mono switch . Bunların yanı sıra entegrede ses, bas, tiz ve mute kontrolleri yapılabilir.

Giriş kaynağı seçimi sayesinde Giriş 1 ve Giriş 2 arasında seçim yapılabilir. Bunlar :
Giriş 1 Sol (pin 18); Giriş1 Sağ (pin 20)
Giriş 2 Sol (pin 1); Giriş2 Sağ (pin 3)
Şeklindedir.

İki adet giriş olması sisteme aynı anda bağlanan iki adet kaynağın istendiği anda değiştirilebilmesi kolaylığını getirmektedir. Örneğin TV ve Radyoyu iki adet giriş olarak kabul edersek, bunlardan herhangi birini istediğimiz zaman seçip çıkışa aktarmak için tek bir tuşa basmak yeterli olacak.
Ses seviyesi +6dB ile -64dB arasında, 2dB lik aralıklarla değiştirilebilir. Bas seviyesi +15dB ile -12dB arasında 3dB lik aralıklarla değiştirilebilir. Tiz seviyesi ise +12dB ile -12dB arasında 3dB lik aralıklarla değiştirilebilir. Şunu hemen belirtmek gerekir ki görüldüğü gibi TDA8425 entegresi bir sinyal kuvvetlendirici değildir ve çıkışına bağlanacak olan bir ses kuvvetlendirici devre ile çalıştırılmalıdır.TDA8425 ses işlemcisi hakkındaki bu genel bilgilerden sonra gelelim uygulamasına. Şekilden de görüleceği gibi entegrenin, çalışması için ihtiyaç duyduğu malzeme sayısı oldukça az ve devresi basittir. Entegrenin kontrolü için bağlanan mikrodenetleyici devresi ise aşağıda görülmektedir.Kontrol devresi 5 parçadan oluşmaktadır. İlk olarak besleme gerilimi için kullanılan 7805 gerilim regülatörü ile devrenin besleme gerilimi sağlanır. Mikrodenetleyici olarak PIC16F88 entegresi kullanılmıştır. Devre üzerindeki TSOP1238 IR sensörü sayesinde uzaktan kumanda ile kontrol sağlanmıştır. Ayrıca devre üzerinde bulunan adet 3 butonla da, uzaktan kumanda ile yaptığımız kontrolleri yapabilmekteyiz. 2 satır LCD ekran üzerinde ise ses, bas, tiz seviyelerinin yanı sıra giriş kanalı seçimi ve bu kanalın hangi stereo modda çalıştığı bilgisini de görebilir ve kumanda yada butonları kullanarak ayar yapabiliriz.Devre üzerindeki üç adet butondan menu butonu ile ses, bas, tiz ve giriş secimi menuleri arasında dolaşabiliriz. Yukarı aşağı butonları ile de seviye kontrollerini yapıp, giriş seçimi ve bu girişin hangi modda çalıştırılacağını seçebiliriz.Devrenin uzaktan kumanda edilmesini sağlama amacıyla kumanda olarak piyasada çokça bulunan ve nispeten ucuz olan Sony TV RM687 kumandasını tercih ettim. Devreyi yapacak arkadaşlar bu konuda sıkıntı çekmeyeceklerdir. Kumanda üzerindeki tuşlardan ise SELECT tuşu ile +,- tuşlarını kullandım. Ayrıca butonlarla kontrol edilemeyen ancak kumandadan kullanılabilen mute özelliği için de MUTE tuşu kullandım.16f88 kartında iki farklı lcd kullanılabilir. Devrenin baskı devresi 1-16 sıralamasına göre yapılmıştır. Lcd ekranın altında 16f88 kartı bulunmaktadır. Tuş takımı ve tsop 1238 için soketle ayrı bir kart uygulanabilir. Piyasada 1-16 sıralamasına göre lcd bulamassanız +- 1-14 pin uclu lcdleri 16f88 kartına ters takarak da çalıştırabilirsiniz . +(15) -(16) ucları boşa gelmiştir. iki kablo ile ekranın ışığına enerji verilebilir.Devrenin çıkışına bağlanacak olan kuvvetlendirici olarak TDA1554 lü stereo anfi devresi kullanılabilir. Bu devreye ait baskı devre şemalarını Eagle’da çizen Mehmet CAN arkadaşıma teşekkür eder, devreyi yapacak arkadaşlara başarılar dilerim.