Devre Şemaları / Elektronik Devre Şemaları / Hobi Devreler / Dokunmatik Dimmer


Yazar: Burak Koç
Gönderen: burakkoc   Tarih: 04-12-2008 02:36
Yorumlar: (0)   Oylar:
Henüz yorum yapılmamıştır.


Bu dokunmatik dimmer devresinin amacı sadece temas yüzeyine dokunarak devreye bağlı olan lambanın parlaklığını 3 adımda değiştirmektir. Devre, dokunmatik dimmerler için özel olarak geliştirilmiş 8 bacaklı CMOS IC TT8486A / TT6061A üzerine kurulmuştur.

Başlangıçta lambaya bağlı ana şalter lambayı iletime sokacak şekilde “kapalı” konuma getirildiğinde lamba sönük vaziyette kalmaya devam etmektedir. Temas yüzeyine birinci dokunuşta lamba kısık şiddette yanmaya başlar. İkinci dokunuşta orta şiddette yanmasına devam eder. Üçüncü dokunuşta ise lamba parlaklığı en yüksek seviyede olacak şekilde yanacaktır. Bir sonraki dokunuşta ise lamba söner.Devrede kullanılan entegre çok hassas olduğundan dolayı temas yüzeyinin entegre ile olan bağlantısı yapılırken kullanılan kablonun mümkün olduğu kadar uzun tutulması tavsiye edilmektedir. Devre, şekilden de görüleceği gibi en az malzeme ile oldukça sade bir şekilde tasarlanmıştır. Temas yüzeyi olarak 1cm x 1cm lik bakır şeritlerden kullanılabilir. Temas yüzeyi devreye bağlanırken şemada gösterildiği gibi birbirlerine seri bağlı 820pf ve 2000V’luk kondansatörler kullanılmıştır. Dokunma sinyali, bu kondansatörler ve bunlara seri bağlı direnç üzerinden geçerek TT6061A entegresi içerisindeki sayıcı/kodlayıcıya (counter/decoder) bağlanmış; aynı zamanda darbe girişi (clock input) de bir frekans jenaratörü üzerinden sayıcı/kodlayıcı’ya bağlanmıştır.

Şebeke frekans sinyali 1.5M lik R4 üzerinden entegrenin 2 nolu bacağına girmektedir. Böylece entegre sıfır geçiş bölgelerini tesbit etmekte ve triyak’ın (BT136) tetiklenme açısını değiştirerek 200W lık lambanın istenilen parlaklıkta yanmasını sağlamaktadır.

Şebeke gerilimi direk olarak R1, R3 dirençleri, D3 diyodu, C4 kondansatörü ve zener diod üzerinden geçerek entegrenin besleme girişi olan 3 nolu bacağına 6.8V’luk besleme gerilimini sağlamaktadır. Temas yüzeyi ile R5 direnci üzerinden entegreye bağlanan C1, C2, C3 kondansatörleri, temas yüzeyinde oluşabilecek yüksek gerilimleri elimine ettikleri için tek bir kondansatörle yada gerilim değeri daha düşük kondansatörlerle değiştirilmemelidirler. Devre direk şebeke gerilimi olan 220V a bağlandığından dolayı çalışırken dokunulmamalı; devreyi gerçekleştirirken ve ölçüm yaparken de çok dikkatli olunmalıdır.


IC TT6061 Bacak Bağlantıları

Pin NO: Pin Adı: Açıklama:
1 : CK : Sistem darbe girişi
2 : FI : 50 Hz şebeke frekansı
3 : Vdd : Vdd besleme girişi
4 : TI : Temas girişi
5 : CI : Sensör kontrol girişi
6 : NC : Bağlantısı yok
7 : Vss : Vss besleme girişi
8 : AT : Açı-tetikleme çıkışı

Kaynak: EFY
Yazar: K. Krishna Murty
Çeviri: Burak Koç


Dimmer devresi şebeke gerilimiyle çalıştığı için çok dikkatli yapılmalıdır. Devrede profosyenel yardım almanızı öneririz..


Bu sitede bulunan içeriğinin kullanılmasından dolayı oluşabilecek maddi, manevi bütün zararlardan kullanan kişi veya kişiler sorumludur. Sitemiz hiçbir sorumluluk kabul etmez ve sorumlu tutulamaz.