Devre Şemaları / Elektronik Devre Şemaları / Basit Devreler / Ding Dong Kapı Zili


Yazar: Durmuş Gökçebay
Gönderen: baygokce   Tarih: 04-12-2008 01:39
Yorumlar: (0)   Oylar:


Bu devre Formox Semiconductor firması tarafından geliştirilen 8021-2 entegresi kullanılarak tasarlanmış Ding-Dong zil sesi üreten basit ve efektif bir kapı zili devresidir.Entegre 8 bacaklı olmasına rağmen, devrede görüleceği gibi sadece 4 tanesi kullanılmıştır. Entegrenin içinde 3 numaralı bacağının Low (yani Sıfıra çekilmesiyle ) yapılmasıyla Ding-Dong zil sesi üretecek gömülü bir devresi vardır. Ses entegrenin içinde bir ROM ( sadece okunabilir hafıza) içindeymiş gibi bitler şeklinde saklanır.

Entegreden çıkan ses bir hoparlörde direnç ( zorlanma) oluştursada, onu sürmeye ( ses çıkarmaya) yetmez. Böylece devrede tamamlayıcı tip 2 transistör ile oluşturulan yükselteç; sesi duyulabilir bir seviyeye yükseltmek için kullanılır.

Entegre bekleme konumunda sadece birkaç miliamper güç tüketir. Böylece S1 anahtarı kapalı tutulabilir. S2 anahtarına her basılışında 2 defa Ding-Dong zil sesi üretilir. Birinci Ding-Dong zil sesi üretilirken, S2 ananhtarına tekrar basılırsa herhangi bir değişiklik olmaz ve 2. Ding-Dong zil sesi değişmeden üretilir.

Kaynak: EFY
Yazar: Praveen Shanker
Çeviri: Durmuş Gökçebay