Devre Şemaları / Elektronik Devre Şemaları / Hobi Devreler / Şifreli Kilit


Yazar: Mehmet Can
Gönderen: Elektronik   Tarih: 16-07-2002 16:18
Yorumlar: (4)   Oylar:
Üyelerin oylama ortalaması (10 dışında) : 8.25   
Oylar: 4 den itibaren 16-11-2007 10:27

Günlük hayatımızda karşılaşmaya başladığımız, şifreli kilitlere basit bir örnektir. Çalışması sadece içeriden ayarlanan dört basamaklı kombinasyonun, tuş takımında doğru basılması ile çalışır.Eğer yanlış bir anahtara basılırsa kilit açılmaz. Şifreli kilitin çalışması için a, b, c, ve d hatlarının set(lojik 1) olması gerekmektedir. Örnek olarak şifremiz 1756 ise; a hattına 1, b hattına 7, c hattına 5, d hattına 6 ve diğer anahtarları (2,3,4,8 ve 9) ise reset hattına bağlamak gerekmektedir.

Deverede iki adet D-Flip Flop içeren CD4013 entegreleri kullanılmıştır. D-flip flop'ların clock uçları a, b, c ve d hatlarına bağlanır. D- flip flop bir birlerine seri şekilde bağlanmıştır. Böylece ilk kodun doğrulugundan sonra ikinci, üçüncü, dörtüncü kodların doğruluğuna bakmaktadır. Kodların sıralaması a, b, c, d olarak ayarlanmıştır. Doğru kodalma yapıldıktan sonra röle transistör üzerinden çalıştırılır. Devrenin çalışması sürekli olduğu için, reset uçlarına bağlanan anahtarlardan herhangi birine basılarak başlangıca dönülür.(Besleme hattındaki C1 kapasitörü D-flip floplarda ki efy süresince belirsizliğini kaldırmak için kullanılmıştır.)

Bu devre arabalarda rahatlıkla kullanılabilir. Çünkü doğru kodlama yapmadığınız sürece hep başa dönersiniz. Devreyi istediğiniz her yere uygulayabilirsiniz.Car_code
Tarafından test edilmiştir.


Elektronik devreler, projeler, makaleler, katalog, forum, temel basit devre şemaları, hobi devreleri içeren bir sitedir.
2018-08-21 07:47
Fatal error : Shield protection activated, please retry in 96 seconds...
After this duration, you can refresh the current page to continue.
Last action was : Hammering