Devre Şemaları / Elektrik Devreleri / Otomatik Kumanda / Üç Fazlı Asenkron Motora Dirençle Yol Verme


Yazar: Yrd.Doç.Dr. Hasan Erdal
Gönderen: Admin   Tarih: 22-02-2008 21:42
Yorumlar: (0)   Oylar:
Tek Kademeli Dirençle Motora Yol Verme DevresiEndüksiyon motorunun statör sargıları 3 fazlı enerji kaynağına direk bağlandığı zaman yüksek akım (maksimumun 5-8 katı) çekmektedir. Bu akım Motor kendi dönme hızına ulaştıkça normale inecektir. Yüksek güçteki motorlar direk başlatılınca yüksek başlatma akımından dolayı voltaj bozukluğuna (voltage dip) neden olacaktır. Bu voltaj bozukluğu kaynağa bağlı diğer aletlerin arızalanmasına neden olacaktır. Başlangıç akımını azaltmak için bu tür motorlar azaltılmış voltajla başlatılırlar ve istenilen hıza ulaştıklarında tam voltaj verilir.

Bu devre yüksek güçteki motorları başlatmak için kullanılır. START düğmesine tıkladığımızda M kontaktörü ve ZR zaman rölesi enerjilenecektir.M kontaktörü motoru enerji kaynağına bağlayacaktır. Motorun voltajı devreye seri bağlı dirençlerle azaltılmıştır.ZR zaman rölesi sayacı saymayı bitirince A kontaktörü enerjilenecektir ve motor devresindeki dirençler etkisiz hale gelecektir. Motor tam voltajda dönmeye devam edecektir. Zaman rölesinin sayacı motor tam hızını alana kadar gereken süreye göre ayarlanması gerekir. STOP düğmesi devredeki bütün röleleri ve dolaysıyla motoru enerjiden kesecektir.

Çift Kademeli Dirençle Motora Yol Verme DevresiYüksek güçteki motorları başlatmak için her zaman yol verme devresi gereklidir. START düğmesine tıkladığımızda motor düşük voltajla çalışmaya başlayacaktır. Motor devresine seri bağlı iki direnç motora düşen voltajı azaltacaktır. ZR1 zaman rölesi saymayı bitirdiğinde A kontaktörü enerjilenecek ve motor tek dirençle çalışmaya devam edecektir. Dolaysıyla motora düşen voltaj artacaktır. ZR2 zaman rölesi saymayı bitirdiğinde B kontaktörü enerjilenecek ve motor tam voltajda çalışmaya devam edecektir.

ESS Programını Öğrenmek ve İndirmek için tıklayın